Sertifika - Master

Üniversite Mezunları İçin Yurtdışı Sertifika 

Son yıllarda giderek yaygınlaşan bir eğitim seçeneği olan sertifika programları kısa sürede ve ekonomik olarak sonuç alma imkanı veren bir eğitim türüdür. Sertifika programlarını cazip kılan genel özellikleri şöyle sıralayabiliriz

Sertifika Eğitimleri ile Yüksek Lisans (Master) Karşılaştırması

- Sertifika programları daha kısa sürelidir, (6 ay - 1 yıl) 
- Sertifika programlarına kabul şartları daha az zorlayıcıdır,
- Sertifika programları çok daha ekonomiktir,
- Sertifika programlarında eğitim genellikle iş hayatına yöneliktir,
- Sertifika programları eğitim alanıyla ilgili maaşlı staj hakkı içerir.

Poseidon Yurtdışı Eğitim olarak, sertifika programlarının ciddi olarak değerlendirilmesi gereken bir eğitim ve kariyer geliştirme seçeneği olduğunu düşünmekteyiz. Bu yüzden, kariyer danışmanlığını yaptığımız pek çok öğrencimize mevcut durum değerlendirmelerinin ardından sertifika programlarını tercih etmelerinin gelecekleri açısından çok daha verimli bir karar olduğunu söylemekteyiz.

Sertifika ve Diploma Eğitimleri Kimler İçin İdealdir ? 

Sertifika programının etkili bir seçenek haline geldiği kişileri tanımlamak istersek aşağıdaki gibi bir gruplandırma yapabiliriz.

- Üniversite’yi yeni bitirmiş olan ve kariyerine yeni başlayacak olanlar:

Poseidon Yurtdışı Eğitim olarak hep savunduğumuz bir gerçek vardır. Artık ülkemizde üniversite bitirmiş olmanın gerçekten de çok ayrıcalık sağlayan bir özelliği kalmamıştır. Boşalan pozisyonları için kısa sürede binlerce adaylık başvurular alan işverenler, seçim yapmak için artık çok daha farklı donanımlar aramakta, şirketlerine artı değer katacağına inandıkları adayları tercih etmektedirler. İşte sertifika programları bu noktada devreye girmekte ve bu programlara katılan adayları sıradan bir üniversite mezunu olmaktan çıkartıp rakiplerine karşı daha donanımlı bir hale getirmektedir.

- Bitirdiği bölüm ve mesleği ile iş bulma şansının çok yüksek olmadığını düşünler:

Kariyer danışmanlığını yaptığımız adaylarla görüşmelerimizde, birçok kişinin daha mezun bile olmadan, iş aramaya bile başlamadan ümitsizliğe kapıldığını, mesleklerine olan sınırlı talepten, ya da o mesleği yapan çok fazla aday olmasından endişe duyduklarını görmekteyiz. Malesef bu çoğu zaman haklı bir endişedir. Ancak bu durumda olan öğrenciler için de mantıklı bir çözüm sertifika programlarıdır. İlgi duyduğunuz, ya da talep olduğunu düşündüğünüz bir alan üzerine alacağınız bir sertifika programı size hem 2. bir meslek dalında daha iş arama şansı verecek, hem de kendi mesleğinizden adaylar arasından daha kolay sıyrılmanızı sağlayacaktır. Söz gelimi işletme bölümü mezunu bir aday olduğunuzu varsayalım. Bu özelliğinizin üzerine bir de turizm sertifikası eklerseniz, artık turizm sektörü de sizin etki alanınıza girecektir. Benzer birleştirmeler birçok bölüm mezunları için yapılabilir. Önemli olan size uygun bir ek sertifika ve ek meslek alanı seçebilmektir.

- Yaptığı işi daha profesyonelce yapmak, son yenilikleri yakalamak isteyenler:

Artık birçok işletme sahibi ve çalışan da sertifika programlarına rağbet etmektedir. Hızla gelişen ve ilerleyen günümüz iş dünyasında yeniliklere ayak uydurmanın ve kendini geliştirmenin değerini bilen kişiler, meslek alanları ile ilgili sertifika programlarına katılmakta ve bu sayede meslekleri ile ilgi en son gelişme, değişiklik ve uygulamalardan haberdar olarak mesleki vizyonlarını geliştirmektedirler.

- Çalıştığı sektörü değiştirmek isteyenler:

Tüm dünyada sertifika programlarının en çok tercih edilmesini sağlayan özelliklerden birisi de budur. Yaptığı meslekten memnun olmayan çalışanlar, ya da mesleki bilgisi dışında başka bir alana yatırım yapmak isteyen kişiler 4 yıl süreyle yeni bir üniversite eğitimi almaktansa, ilgi duydukları alanda bir sertifika programı alarak gerekli mesleki yetkinliğe ulaşabilmektedirler.

Sertifika Programlarının İçeriği..

Sertifika programlarının içeriğine baktığınızda çoğu zaman lisans programlarının içeriğine çok benzediğini görürsünüz. Gerçekten de öyledir. Hatta sertifika programlarının çoğu, ilgili lisans derslerinde okutulan derslerden oluşur. Aralarındaki farklar;

- Sertifika programları daha hedefe yönelik, paket programlardır. 
- Kısa sürelerde daha çok bilgi aktarımı sağlandığı için eğitim genel hatlar üzerinde yoğunlaşır, çok detaya girilmez.
- Sertifika programları teorik içerikli değil uygulama ağırlıklıdır. Bu özellikleri ile eğitim, kısa sürede daha etkili hale gelmektedir.
- Sertifika programlarının tamamlanmasından sonra, aldığınız eğitimle ilgili olarak profesyonel iş ortamında maaşlı staj yapma hakkınız olacaktır. Bu da eğitiminizin verimini çok daha artıracaktır.

En Çok Tercih Edilen Sertifika ve Diploma Eğitimleri..

Pazarlama ve Ticaret

İşletme

Yönetim

İnsan Kaynakları Yönetimi

Turizm ve Otelcilik Yönetimi

Muhasebe ve Finans Yönetimi

Fen Bilimleri

Proje Yönetimi

IT ve Bilişim Sistemleri

Grafik Tasarım

Kriminoloji

İletişim ve Sosyal Bilimler

Sağlık Bilimleri

Mühendislik

Sanat ve Medya

Çevre Tasarımı

 


© Copyright | Poseidon Yurtdışı Eğitim | All rights reserved.